Statystyka

Wojciech Pasieczny. Znowu przybędzie krzyży przy drogach!

5 maja 2020

Wojciech Pasieczny. Znowu przybędzie krzyży przy drogach!
(fot. ze zbiorów Autora)

Minął długi weekend. Samochody wyruszyły na działki, łódki itp i wróciły. Niestety nie wszyscy kierowcy, pasażerowie, piesi wrócili cało i zdrowo do domów.

Rok 2019. W dniach 30 kwietnia - 3 maja doszło do 258 wypadków drogowych (dane ze strony Biura Ruchu Drogowego KGP), w których zginęło 19 osób. W tym roku – 2020 - w dniach 30 kwietnia - 3 maja doszło do 185 wypadków, w których zginęły 23! osoby. Zapewne usłyszymy ze strony KGP, że wypadków było mniej. Tak mniej, ale zginęło o ponad 21% więcej osób. Tzw. śmiertelność (ilość osób zabitych w 100 wypadkach w dniach 30 kwietnia - 3 maja 2019r. wyniosła 7,4 osoby, w tym roku aż 12,4. O prawie 68% więcej.

(grafika - W. Pasieczny)

Nie wiem, jak w tym roku - zgodnie z zaleceniami siedzę w domu.

W ubiegłym roku przed majowym weekendem słyszałem zapowiedzi Policji, ile to patroli będzie czuwać nad bezpieczeństwem na polskich drogach. W ubiegłym roku w majowy weekend dwa razy pojechałem na moje ukochane Mazury (i dwa razy wróciłem do Warszawy). Po drodze nie widziałem żadnego patrolu. Przepraszam, widziałem jeden radiowóz, stał pod sklepem. Prawdopodobnie policjanci mieli przerwę. Droga Policjo. Zacznijcie wreszcie działać, aby na drogach było bezpieczniej. Ruch mniejszy z powodu koronawirusa, a śmiertelność w wypadkach drogowych póki co w dalszym ciągu znacznie większa. Najtragiczniejszy w tym roku był dzień 1 maja: 45 wypadków, 8 osób zabitych (17,8 osoby na 100 wypadków).

Jeszcze gorzej wyglądała sytuacja z nietrzeźwymi kierowcami. W roku 2019 w majowy weekend zatrzymano 961 nietrzeźwych kierujących, w tym roku (przy znacznie zmniejszonym ruchu) - 886.

Kierowcy, zacznijcie wreszcie przestrzegać przepisy ruchu drogowego, zacznijcie wreszcie szanować życie swoje i innych.

Wojciech Pasieczny

Ps. Jak dobrze, że nie pojechałem na Mazury. Być może dzięki temu żyję i cieszę się życiem.

Wojciech Pasieczny, b. policjant, wiceprezes Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym, biegły sądowy (fot. Jolanta Michasiewicz)