Przegląd prasy

Parkowanie w pasie rozdziału?!

12 sierpnia 2020

Parkowanie w pasie rozdziału?!
(fot. GDDKiA – mat. prasowe)

Użytkownicy dróg zaskakują nas nieustannie. W lipcu media obiegły zdjęcia meczu siatkówki urządzonego przy uszkodzonym aucie stojącym na pasie awaryjnym. Obrazek z minionej soboty, na którym widać dwa auta zaparkowane na trawie w pasie rozdziału i panią prowadzącą psa na smyczy pokazuje [fot. powyżej – przyp. red.], że poprawne zasady zachowania w takich sytuacjach musimy powtarzać sobie jak mantrę. Nierozwaga osób może skończyć się olbrzymim nieszczęściem.

Wielokrotnie przypominaliśmy, jak należy zachować się w przypadku awarii pojazdu na autostradzie lub drodze ekspresowej i do czego służy pas awaryjny. Jeszcze raz przypominamy, że na takich drogach zatrzymujemy się wyłącznie na wyznaczonych do tego celu parkingach. Wyjątki od tej zasady to tylko: awaria pojazdu, zatrzymanie przez Policję lub inną służbę do tego uprawnioną, sytuacja awaryjna na drodze (np. wypadek) lub zatrzymanie w miejscu poboru opłat za przejazd autostradą.

Co zrobić, gdy na autostradzie lub drodze ekspresowej zepsuje się nam samochód?

- włącz światła awaryjne, załóż kamizelkę odblaskową i wystaw trójkąt ostrzegawczy 100 m od pojazdu,

- przestaw, o ile to możliwe samochód na pas awaryjnego postoju, jeżeli nie jest to możliwe ustaw trójkąt ostrzegawczy i oddal się od pojazdu,

szybko zorganizuj pomoc, dzwoniąc pod jeden z numerów: 112, 19 111 lub udając się do najbliższej kolumny alarmowej i powiadamiając o zajściu dyżurnego w Centrum Zarządzania Ruchem,

- na pomoc czekaj po prawej stronie drogi poza jezdnią i pasem awaryjnym,

- gdy ponownie włączasz się do ruchu najpierw rozwiń prędkość na pasie awaryjnym, dostosowując ją do prędkości poruszania się innych pojazdów na tym pasie ruchu, odczekaj na bezpieczną lukę pomiędzy pojazdami, zanim włączysz się do ruchu.

Poza powyższymi przypadkami pasem awaryjnym nie wolno się poruszać.

Kierowco - bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od Ciebie!

(GDDKiA)