Ekspert wyjaśnia

10 zasad bezpiecznych powrotów

21 sierpnia 2020

10 zasad bezpiecznych powrotów
(fot. Jolanta Michasiewicz)

Przed nami ostatnie dni wakacji, a tym samym, pomimo pandemii koronawirusa, znacznie większy ruch na drogach. Dla dobrego kierowcy jazda z prędkościami dopuszczonymi przepisami ruchu drogowego jest „oczywistą oczywistością”. Poniżej przypominamy dekalog rozsądnego kierowcy i wzorce postępowań na drodze – radzi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

W podróży najważniejszy jest nie tylko komfort i tempo przemieszczania się do wyznaczonego celu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników dróg. Przekraczanie dozwolonej prędkości, jazda na zderzaku i poganianie światłami przepisowo jadących kierowców, może skończyć się karambolem na drodze...

Zwracajamy uwagę na czasowe oznakowanie przebudowywanych odcinków jak chociażby na DK1 pomiędzy Tuszynem i Częstochową czy DK7 od Napierek do Płońska. Sprawdźmy, gdzie takie utrudnienia w ruchu występują i zaplanujmy odpowiednio podróż. Podpowiadamy w jaki sposób to zrobić. Jeszcze raz przypomnijmy sobie jak bezpiecznie poruszać się po autostradach i drogach ekspresowych, jak odczytywać informacje ze znaków o zmiennej treści, jakie są zasady sprawnego włączania się do ruchu czy też postępowania przy awarii pojazdu. Zastosujcie się do nich:

Kierowco - patrz na znaki o zmiennej treści

Kierowco - utrzymuj bezpieczny odstęp

Kierowco - korytarz życia może uratować niejedno życie

Kierowco - pas awaryjny tylko do awaryjnych sytuacji

Kierowco - włączaj się bezpiecznie do ruchu i korzystaj z „suwaka”

Kierowco - patrz na znaki, nie łam przepisów

Kierowco – zapamiętaj ten numer 19 111

Kierowco - świeć przykładem, skupiaj się na drodze i dbaj o odpoczynek

Świeć przykładem, skupiaj się na drodze i dbaj o odpoczynek. Niestety na polskich drogach wciąż spotykamy się z brakiem szacunku wobec innych uczestników ruchu drogowego. Zbyt często też dochodzi do kolizji lub wypadków za sprawą braku koncentracji i zwykłego gapiostwa. Zmieńmy to!

- Światła. Nic tak nie drażni, jak źle ustawione światła mijania czy nadużywanie świateł przeciwmgłowych. Niepoprawnie zamontowana w reflektorze żarówka lub mocno obciążona tylna oś pojazdu sprawia, że jadący z naprzeciwka kierowca jest po prostu oślepiany. Jak można temu zaradzić? Warto raz na jakiś czas, nie tylko przy okazji przeglądu technicznego, skontrolować ustawienie przednich reflektorów. Nasze zaniepokojenie powinien wzbudzić brak charakterystycznego rozkładu światła i cienia emitowanego przez reflektory, jaki widoczny jest chociażby na tyle poprzedzającego nas pojazdu czy ścianie budynku. Zwróćmy też uwagę na to czy reflektory są czyste, nie „biją” zbyt wysoko, czyli oświetlają klapę bagażnika, a nawet tablice znaków drogowych. W tym przypadku zwykle pomaga przestawienie regulacji poziomu ustawienia świateł na desce rozdzielczej pojazdu.

- Skup się na prowadzeniu pojazdu. Jeżeli mijasz miejsce wypadku, gdzie nie ma służb, zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu tak, aby nie stwarzał zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Wezwij pomoc (numer alarmowy 112), poinformuj odpowiednie służby i przystąp do udzielania pomocy poszkodowanym. Jeżeli przejeżdżasz obok wypadku, gdzie służby rozpoczęły już akcję ratowniczą, skup się na prowadzeniu pojazdu, nie przyglądaj się i nie powoduj utrudnień na swoim pasie ruchu. Wielu kierowców przejeżdżając obok zdarzenia drogowego, które miało miejsce na drugiej jezdni, zwalnia (czasem prawie zatrzymując pojazd), żeby się przyglądać. Każde gwałtowne wytracanie prędkości może stworzyć zagrożenie dla pojazdów nadjeżdżających z tyłu. Przykład - ostatni karambol na A6. Kierowcy poruszający się jezdnią, na której nie było wypadku, zwolnili nagle, żeby obserwować, co się stało. W tym czasie inni nie wyhamowali i najechali na nich.

- Podróżuj sprawnie i bezpiecznie. Przed wyruszeniem w trasę sprawdź stan techniczny pojazdu i jego oświetlenie, ciśnienie w oponach i najważniejsze wyposażenie pojazdu, zarówno to obowiązkowe jak i dodatkowe. Dokładnie poukładaj i zabezpiecz bagaże. Leżące luźno przedmioty podczas wypadku są poważnym zagrożeniem dla kierowcy i pasażerów. Podróżując czy to Polsce czy zagranicą, stosuj się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego, pamiętaj o limitach prędkości i wymaganych dodatkowych ubezpieczeniach. Podczas jazdy, zwłaszcza w okresie wysokich temperatur, pamiętaj o nawadnianiu i przerwach w trakcie jazdy. Krótki odpoczynek pozwoli zachować odpowiednią koncentrację podczas kolejnych kilometrów podróży.

Komfortowo do nadmorskich kurortów. Obecnie mamy do dyspozycji blisko 3800 kilometrów dróg szybkiego ruchu - komfortowych i bezpiecznych. To ponad 1638 km autostrad i blisko 2150 km dróg ekspresowych. Korzystając m.in. z autostrady A1, dróg ekspresowych S7, S8 czy S3 podróżujący z południa i centrum Polski komfortowo dojadą do nadmorskich kurortów.

Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Po raz kolejny przypominamy o najważniejszych zasadach i dobrych praktykach. Zachęcamy też do stosowania się do poniższego dekalogu rozsądnego kierowcy.